אתר וורדפרס או וויקס, מה עדיף? טבלת השוואה WordPress vs. Wix

וורדפרס או וויקס

אתר וורדפרס או וויקס, מה עדיף? טבלת השוואה WordPress vs. Wix

וורדפרס או וויקס? באיזו פלטפורמה כדאי לנו לבנות את האתר שלנו? שאלת השאלות. על המשקל של To be or not to be ממש.

מתוך עשרות פלטפורמות לבניית אתרים וניהול תוכן, אחת הדילמות המוכרות לבעלי אתרים, טרם בניית האתר, ובפרט בישראל, הינה ההתלבטות אלו מול הבחירה בין בניית אתר בוורדפרס לעומת וויקס. ישנם מערכות נוספות קיימות, אך אלו הפופולאריות ביותר לשימוש בישראל. ויש כל הזמן דיונים ברשת מה עדיף, מה מומלץ ומדוע.

ספוילר אלרט: הכל תלוי במשתמש ובמטרות הקמת האתר או הבלוג מלכתחילה.

WordPress? Wix? אפשר את זה בעברית, בבקשה?

וורדפרס או וויקס

לצורך הבהרה ראשונית של מושגי היסוד, נסביר כי מדובר ב 2 מערכות לבניית אתרים בין המוכרות והנפוצות לשימוש בארץ ובעולם ככלל. מאז השיקו Wix (סטארטאפ ופיתוח ישראלי חלוצי בנגב) את מערכת בניית התוכן שלהם, עלו וויכוחים ודיונים רבים בנושא שאלת השאלות: מיהי מערכת בניית האתרים הטובה ביותר וורדפרס או וויקס?

קיימות דיעות רווחות משני צידי הגדר, כל אחד עם טיעוניו; כל צד אוהב להצביע על המאפיינים החזקים של פלטפורמה אחת אל מול השניה. לכאורה נראה כי שתי מערכות אלו הן הנפוצות לשימוש ואף הנוחות ביותר למשתמש ביחס לאלטרנטיבות הקיימות.

* הערת אגב חשובה, כוונת המשורר בהתלבטות בין הפלטפורמות לבניית אתרים היא wordpress.org (ולא .com) שהינה מערכת ניהול תוכן עצמאית בקוד פתוח, המתאחסנת על אחסון של בעל האתר באופן עצמאי ובלתי תלוי באף ספק ספציפי.

אז מה עדיף לי, בשורה התחתונה? Wix או WordPress?

מנסיוננו בבניית אתרים עם שתי המערכות, אנחנו מאמינים כי אין כאן בכלל עניין של מערכת מנצחת אחת אל מול מערכת פחות טובה.

עצם השאלה איננה נכונה, ואם בכל זאת מחפשים את התשובה לכך, הרי שיש לשאול מה נכון עבורי אישית, כלקוח המתלבט.

רק לאחר שאנו מבינים מה מאפייני קהל היעד אליו פונה האתר, מה מטרות הקמתו, ניתן באמת להגיע להבנה מה עדיף עבורנו. למעשה, אפשר לראות כי לרוב, השאלה “וורדפרס או וויקס מה עדיף”, מגיעה מתוך אי הבנת ההבדל המהותי בין 2 המערכות, אשר למעשה פונות לשני קהלי יעד שונים, ומספקים פתרונות שונים לצרכים נבדלים, ככלל.

תכל'ס, להבדלים ביניהם, אפשר?

בסקירת בניית אתר בוויקס אל מול וורדפרס, אספנו משובים מתוך ניסיונם של מאות משתמשי Wix וWordpress בארץ ובעולם. סיכמנו כאן את עיקרי הנקודות שהועלו, בתוספת הסבר על המשמעויות שלהם עבור כל אחת מהמערכות. נבחן במקביל גם את החוזקות והחולשות של כל מערכת באופן שיאפשר למתלבט המתחיל לקבל הבנה מעמיקה יותר של מהות ההבדל בין המערכות, בתקווה שהנתונים יספקו לקורא מענה על שאלת השאלות.

חווית משתמש | Wix למה כן?

לוויקס יש מערכת אינטואיטיבית יחסית ונוחה למשתמש של drag-and-drop בפלטפורמת בניית האתר. ויקס מאפשרת למשתמש הפשוט לעצב ולבנות את האתר שלו ללא הצורך בגישה וידע טכנולוגי בתחום.

התכונות היחידות שיצטרך משתמש הוויקס המתחיל לסגל לעצמו הן סבלנות, רצון ללמוד וזמן.

אולי היתרון החזק ביותר של וויקס היא ביכולתו לשמור תמיד על עיקרון הפשטות בכל פונקציית עריכה המוצעת בו; שינוי צבע רקע, הוספת תמונות או מיקום מחדש של אלמנטים בדף. הכל עניין של כמה קליקים.

חווית משתמש | WordPress למה כן?

וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן (CMS) הנוחה ביותר לשימוש כיום. אך דווקא בגלל גמישותה והיכולות המתקדמות שלה, יש הרואים בזה משהו מרתיע לעיתים.

וויקס פשוטה יותר לשימוש מוורדפרס אומנם. אך למחיר הפשטות יש משמעות: חוסר הגמישות. היכן שיש מערכות מתקדמות ומפותחות יותר, שם המערכת מצריכה יותר למידה, ולהיפך.

וויקס - זמן לעומת כסף

וויקס מהווה פתרון מצויין למי שמחפש להקים אתר בסיסי, מהיר ובמינימום עלות של כסף. לאלה שמוכנים להשקיע מזמנם, ויש להם רצון ללמידה, ואינם טכנופובים, זו הפלטפורמה.

מקימי אתרי וויקס ברובם מספרים על קלות השימוש שבה, כאמור. על אף שעקומת הלמידה היא ארוכה.

וורדפרס - זמן לעומת כסף

עוד שאלה שכדאי לנו לשאול עצמנו טרם בניית האתר- מה חשוב לנו יותר כרגע? הזמן שלנו, או הכסף שלך? כן זמן זה כסף, אבל יש מי שמעריך את הזמן שלו כרגע כיקר יותר מהכסף. ויש את מי שמעריך את זה הפוך בשלב הנוכחי בחייו, בבואו להשקיע בהקמת אתר. ולכן מתפתים לוויקס על אף המחיר החלופי שהוא גובה. מרבית האוכלוסיה מעריכה את הכסף שלה כיקר יותר מהזמן שלה, אגב. אבל זה כבר נושא לדיון אחר…

דעת הקהל והיקף השימוש במערכת - Worpress בהשוואה ל Wix

אולי הנקודה הכי חשובה בדיון הזה-

מהי רמת האפקטיביות מבחינת השימוש בכל אחד מהמערכות?

מהו היקף השימוש בכל אחת מהמערכות כיום? ובעיקר, מהי התפוצה שאליה את רוצה להגיע עם האתר /בלוג הזה?

מבחינת כמות המשתמשים, הרי ש היקף השימוש בוויקס בעולם הוא כעשירית מהשימוש בוורדפרס. גם ברמת היקף הגולשים באתר יש קורלציה בדומה בהשוואה בין המערכות. ויש לכך משמעות שיווקית חשובה מאוד עבור בעל האתר.

בעל העסק או הבלוג צריך לשאול את עצמו מלכתחילה מה מידת השימוש שהוא מייעד לאתר שלו? מאות אנשים בחודש? אלפים? מאות אלפים?

אם התשובה היא שחשיפה בקנה מידה ארצי, או ניצחון מול המתחרים ברשת אינה מהותית לך- וויקס יספיק.

אם המטרה היא כמה שיותר כניסות לאתר, או שהכוונה היא להביא לקוחות מהאתר דרך האינטרנט, אזי וורדפרס היא הכתובת.

אין כמעט כלל אתרי וויקס בעולם שיש להם טארפיק או מחזור הכנסות המייצג עסק שאינו קטן.

יש מאות אלפי אתרים כאלה בעולם, לעומת זאת, בוורדפרס. גם של מותגים גדולים ומוכרים, גם של חברות וארגונים גדולים.

גם את העדפת העם והיקף השימוש בכל אחת מהמערכות הללו ניתן לאמת זאת בקלות ברשת. זה נחקר ונבדק והנקודה הזו מסוקרת לא מעט.

* ראה תרשימים של Google trends לעשור האחרון:

* כמות משתמשי פלטפורמות לבניית אתרים מ2004 ועד היום

* היקף ומיפוי משתמשי פלטפורמות לבניית אתרים מ2004 ועד היום

במבחן התוצאה- ניכר כי אתרי וורדפרס רבים נמצאים במיקומים ראשיים לביטויי המפתח שלהם ללא מאמצים חריגים, לעיתים גם ללא קידום מכוון או משמעותי. מקדמי אתרי וויקס, לעומת זאת, מעידים כי יחס ההשקעה בקידום של אתר וויקס הוא לרוב רב יותר ותובעני יותר מאתר רגיל על וורדפרס או על כל מערכת אחרת ככלל. משום כך מרבית אתרי הוויקס אינם ברובם במיקומים ראשיים לביטויים תחרותיים ביחס לוורדפרס.

(הערת המערכת: הביטוי “סבון שמן הקוקוס נבטי מוקרם” איננו תחום תחרותי).

לראייה, ביצענו סריקה וחיפוש מעמיק ומצאתי מעט מאוד אתרים בנישה תחרותית הבנויים עם ויקס. מבחינת קידום אתר ואומנות הכנסת טראפיק ומשתמשים לאתר שלנו, הרי שהשימוש במערכת קוד סגור לקידום אתרים משולה מבחינתי כמו לקשירת הרגליים שלי טרם דחיפתי למסלול ריצה במרתון. בעינינו, הפלטפורמה של וויקס טובה לכרטיס ביקור דיגיטלי, מהיר מיידי ונאה ונקי למדי. ברגע שרוצים משהו מעבר לכך מבחינת רמת החשיפה, התפוצה והיכולות – קידום אתר וורדפרס נותן את המענה ההולם וויקס לוקה בהם.

שיווק של אתר וויקס

אנחנו צופים שבהדרגה Wix דווקא כן יתנו מענה למה שרוב המתנגדים מציגים כחולשתם העיקרית.

וויקס מחדשים, משדרגים ומתעדכנים, ודואגים לתת מענה לצרכי לקוחותיהם, דוגמאת העדכון API  שהם השיקו לאחרונה

כאמור, היכן שפלטפורמה אחת נופלת, השנייה מנצחת. לפשטות וקלות השימוש יש מחיר, אבל הוא עדיין נקודת העוגן והבידול המרכזי והחשוב ביותר של wix

שיווק של אתר וורדפרס

וויקס מוגבל מבחינת אפשרויות אם את מתכננת קמפיין.

וויקס מוגבל מאוד מאוד מבחינת קידום אורגני בגוגל

רוצים למדוד המרות ספציפיות או להשתמש בתג מנג’ר- וויקס זה לא הכתובת.

רוצים לייצר חוויית משתמש תקינה, לבצע התאמות לאתר כדי שיהיה הכי אופטימאלי לקונה? וורדפרס נותן את המענה על זה בכל הפרמטרים לאופטימיזציית המרות. וויקס לא.

וויקס טוב ככלל לבלוגים חובבניים, חנויות בתחילת דרכם שאין להם תקציב ולא רוצים להשקיע בראייה קדימה, או עסקים פטורים עם מחזור הכנסות מוגבל. כל ניסיון להרחיב את זה מצריך שיווק, פרסום, קידום אורגני- מה שוויקס לא נותן להם מענה כרגע

אומנם שתי המערכות ניתנות לקידום בגוגל, אך אין תחרות בין השתיים ברמת התוצאות והמיקומים האורגניים במישור זה, מאחר וורדפרס מתאימה לכך ומביאה תוצאות יפות בתחום, בעוד שוויקס מוגבלת מאוד.

השאלה בנושא הקידום האורגני של האתר היא האם כדאי לי בכלל וכמה מאמץ זה יידרוש ממני לקדם בכל אחת מהמערכות. גוגל הפרידה את מנוע החיפוש שלה לשתי ישויות. כשמובייל הפכה לישות הראשית היום. גוגל רוצה אתר מהיר מאובטח ומותאם למובייל ברמות הגבוהות ביותר. וויקס היא אתגר לא קטן למקדם המקצועי, מאחר ולקידום יש לא מעט היבטים שעבורם וויקס לא מספקת מענה, כאמור.

אינטגרציה עם כלים צד ג' בוויקס?

חלקית, אפשרויות בודדות. מוגבלת מאוד.

אינטגרציה עם כלים צד ג' בוורדפרס?

יש. מתוקף היות המערכת מבוססת קוד פתוח, וניתנת לקסטומיזציות והתאמות לפי צרכי המערכת עימה רוצים להתממשק וצרכי הלקוח.

הטמעת סקריפטים בוויקס

האם ניתן להטמיע כל קודי של צד שלישי במערכת ניהול האתר? חלקית בלבד.

בהרבה מהמקרים, לא ניתן עדיין (דוגמאת סקריפטים של Google Tag Manager

הטמעת סקריפטים ופיקסלים בוורדפרס לאנליטיקס וקמפיינים

האם ניתן להטמיע כל של כלי ניתור חיצוניים במערכת ניהול האתר? בפרט בHEADER או בFOOTER? (פיקסלים של פייסבוק וגוגל לצורך קמפיינים למשל)? בהחלט כן. היכן שרוצים.

לעיתים אף יש לכך מקום ייעודי בתבנית עצמה, ובכך חוסף את הצורך בעירוב המתכנת לצורך הטמעת סקריפטים מוכנים באתר.

לא

כן

יש לך גישה לשרת? לצורך אופטימיזציה של האתר ברמת האחסון, האצה וכדומה?

לא

כן

פתרון לשיפור זמן טעינה של האתר?

לא

כן

פתרונות CDN?

לא

כן

יכולת התאמת עיצוב ייחודי למובייל לעומת דסקטופ?

וויקס - תמיכה ואנשי מקצוע זמינים?

לוויקס יש תמיכה טובה ומפורטת בפורום כתוב ופעיל. קיימים בו למעלה מ300,000 תשובות והנחיות למשתמשים, אלפי סרטוני הדרכה ואף תמיכה במייל.

וויקס מספקים בנוסף לכך גם סיוע ישיר במייל או באמצעות הפורום למתקשים, ואם יש לכם גישה לנושא ויכולת קליטה של מהות השימוש במערכת, אפשר להסתייע בהם בצורה טובה עד להשגת התוצאה הרצויה.

יש להם אלפי סרטוני הדרכה ואמצעי עזר, מאחר וכל הקונספט שלהם זה DIY (עשה זאת בעצמך). זהו סוד ההצלחה של איקאה, וככל הנראה גם של וויקס. אנשים אוהבים את הבייבי שהם יוצרים בזעת אפם.

וורדפרס - תמיכה ואנשי מקצוע זמינים?

כאשר אנו רוצים לבנות אתר עם עיצוב או פונקציונאליות מתקדמת, זה בדרך כלל מצריך מתכנת או מעצב מומחה, ללא קשר לאופי המערכת. לאנשים פחות טכניים, גם אתר פשוט בוורדפרס יצריך היכירות והבנה בסיסית בהקמת מסד נתון, התקנת אתר על שרת אחסון והתקנת תבנית ותוספי וורדפרס. או לחילופין, את שירותי המומחה בתחום, ואלה קיימים בשפע בשוק כיום.

יש כאלה שעבורם פקטור זה מהווה יתרון כי הם רוצים להרגיש בידיים בטוחות, או שהזמן שלהם שווה כסף ולפיכך לא ירצו לטרוח לבנות לבד ולהתעסק עם לימוד, ניסוי וטעייה. מאידך, יש כאלה שעבורם הצורך בשכירת מתכנת וורדפרס היא Deal breaker ויעדיפו את וויקס בשיטת עשה זאת בעצמך. מניסיון שלנו עם בעלי אתרים משני הצדדים, מתכנת טוב יכול לשנות לך את כל התפיסה בנושא הזה. אנחנו לדוגמה מספקים בסוף בניית כל אתר וורדפרס סרטון הדרכה ארוך על כל האפשרויות לבעל האתר, וגם אפשרויות אופציונאליות עתידיות הקיימות בו .בכך אנחנו למעשה מאפשרים לו ליהנות משתי העולמות- הבנה מעמיקה יותר בוורדפרס, עד כדי חוסר התלות העתידית במתכנת, והיכולת לעשות זאת בעצמך. גם בוורדפרס.

אתרי סחר בוויקס | Ecommerce

בדומה לסעיפים לעיל, וויקס מהווה פתרון התחלתי טוב לחנות בתחילת דרכה שאין לה יעד עסקי שיווקי משמעותי מחייב, ובעלי החנות מחפשים תשתית חינמית ומהירה להקמת חנות קטנה, עם כמות מוצרים מוגבלת ומגוון מצומצם.

כיום קיימת אפשרות מוגבלת לתצוגת אפשרויות מוצרים בוויקס. ניתן להוסיף עד 6 אפשרויות מוצר לכל מוצר (לדוגמה, גודל, צבע, חומר) עם עד 30 אפשרויות בחירה (לדוגמה, Small, Large, Red, Blue, Cotton, צמר).
אם ברצונך להציג אפשרויות נוספות, צוות התמיכה של וויקס מעידים בעצמם על המגבלה ומציינים כי במצב כזה יש צורך לעקוף את הבעיה, באמצעות הקמת מוצרים שונים לוריאציות הנוספות. לדוגמה, אם יש לך שמלה למכירה בחנות, שמגיעה ב 10 צבעים, לא ניתן להעלות את כל האפשרויות לדף המוצר ויש לפצל אותם למוצרים נפרדים. כלומר יהיה צורך להציג את זה כמו שתי שמלות, כל אחת עם 5 אפשרויות צבע.

מגבלה נוספת שיש לקחת בחשבון (אך שוב, במקרים של חנויות קטנות יש שיאמרו כי אין היא משמעותית כלל) היא בנושא אפשרויות התשלום והסליקה במעמד הקנייה. תשתית התשלום של וויקס מאפשרת לקבל תשלומים מלקוחות ישראלים אך מוגבלת לשימוש בפייפאל (-PayPal) או בסליקה דרך לאומי קארד בלבד.

אתרי סחר בוורדפרס | Ecommerce

תחום אתרי הסחר הוא נפוץ, הכרחי ומתפתח מאוד בעשור האחרון. וזה רק הולך להתרחב. לכן חשוב לתת עליו דגש בסעיף בפני עצמו.

בתחום הecommerce, וורדפרס הינה אחת מ3 הפלטפורמות הכי נפוצות בעולם כיום לאתרי סחר, וזה אומר הרבה לגבי היתרונות שלה עבור אתרי חנויות וקטלוגים במבחן התוצאה. אך בשונה מהסעיפים לעיל, בתחום זה היא לא בלתי מוגבלת. היות וורדפרס לא נועדה מלכתחילה בתשתית שלה לאתרי חנות אלא לבלוגים ואתרי תדמית, היא טובה וכלכלית לבניית חנות וירטואלית בקנה מידה קטן עד בינוני (עד אלפי מוצרים לכל היותר).

אתר חסר בוורדפרס לעומת וויקס

קרדיט לאתר: https://www.cybertegic.com

חנויות בקנה מידה גדול יותר, marketplaces, חנויות בעלי סניפים או בעלות עשרות אלפי מוצרים יידרשו יותר משאבים ברמת השרת והאופטימיזציה של האתר. אך גם כאן, וורדפרס תתאים יותר לחנויות מתוך כל הסעיפים שנמנו לעיל לעומת וורדפרס.

סיבה אחת מיני רבות שנמנו לעיל שרלוונטית וחשובה מאוד בתחום החניות היא מהירות האתר. אתרי חנות מכילות לרוב הרבה תמונות ברמת המוצר וברמת האתר ככלל. דבר זה מכביד על מהירות טעינת האתר במקרה של וויקס. מה שמשפיע לרעה כמובן על הקידום. וורדפרס בנושא זה אופטימאלי יותר.

אך אולי היתרון המשמעותי העיקרי של וורדפרס לעומת וויקס בתחום אתרי חנות הינו תחום הוריאציות של המוצרים. היכולת לבחור סוג מוצר, והיכולת להגדיר מחירים ספציפיים לכל וריאציה, הקיימים בwoocommerce, תשתית הסחר של וורדפרס. אך אינם אפשריים במלואם ובאותה מידה בוויקס.


אז מה עדיף לי, בשורה התחתונה? Wix או WordPress?

ככלל ניתן לסכם את העובדות כך:

  1. אכן ויקס יותר פשוט וקל לתפעול עבור המשתמש המתחיל, לצורך הקמה של אתרי תדמית פשוטים. אך במידה ונרצה להתקדם לאתר קצת יותר מורכב, עם יכולות ספציפיים ומתקדמים מהסטנדרט ברמה הטכנולוגית, כדאי לקחת בחשבון שהכתובת הנכונה תהיה דווקא WordPress .
  2. כסף זה לא הכל ? הכל עניין של מה מטרת האתר /בלוג שברצונך להקים. אם המטרה היא להקים אתר שנועד לייצר רווח כספי לבעליו למיזם או קונספט כלשהו, אזי וורדפרס זה אח. וויקס קצת פחות. אך אם המטרה היא להרים אתר באפס תקציב, ואין לכם יותר מדי דרישות של פונקציונאליות ופיצ’רים הנחוצים לאתר, ואין ייעדים שיווקיים משמעותיים בתור התחלה, אזי וויקס היא כתובת מתאימה. צריך פשוט לחשוב קדימה טרם בניית האתר- מה מטרת הקמת האתר מלכתחילה? ולפי זה לבחון מה צפוי לתת לנו את התוצאה הרצויה לאור הנתונים לעיל.אתרי וורדפרס או וויקס
  3. טכנופוביה- וויקס חינמי ואפשר להקים אותו לבד. וזה היתרון המרכזי שלו. וורדפרס היא מערכת נוחה לניהול, אך רחוקה מלהיות קלה לפיתוח ועיצוב על ידי משתמש הקצה. אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שוויקס הוא בעייתי מאוד לשווק ולקידום, בין יתר מגרעותיו. וככלל, הוא די מוגבל. וורדפרס מתקדם בהרבה, מאחר וכוחו בקהילה הפתוחה, בהיותו מערכת הבנויה על קוד פתוח. קיימים אלפי תבניות, אפשרויות ופיצ’רים לוורדפרס. אבל רבים מהם מצריכים הטמעה והתאמה של מתכנת, או לכל הפחות הבנה מעמיקה של הלוגיקה של וורדפרס.

דומה כי מדובר בשני מוצרים שונים, ואין בהכרח לראות בהם כמתחרים על אותו פלח שוק, אם כן.

כאמור, הכל עניין של שאילת השאלות הנכונות טרם קבלת ההחלטה.

יש לך נקודות נוספות לטובת וורדפרס או וויקס? כתבו לנו כאן למטה בתגובות ונוסיף אותם למאמר


שתף פוסט זה

כתיבת תגובה