הכנסת אישרה הקלות בתקנות נגישות אתרי אינטרנט – אז מי צריך להנגיש?

סמל נגישות לנכים

הכנסת אישרה הקלות בתקנות נגישות אתרי אינטרנט – אז מי צריך להנגיש?

חוק הנגישות עודכן ויש בו הקלות. בין ההקלות: פטור מהנגשה לבעלי אתר קיים אשר המחזור השנתי שלהם אינו עולה על מיליון ש”ח וכן פטור אוטומטי לכאלה אשר מחזורם השנתי הוא כזה בממוצע בשלוש השנים האחרונות.

מאות דיונים ברשת בנושא חוק הנגשת האתרים, עשרות שאלות ותהיות בנושא מבעלי אתרים, והמון אי-וודאות בפרטי החוק ומשמעויותיו הטכניות בפועל. מהו חוק הנגשת אתרים הנכנס עוד מספר שבועות לתוקף? ומה זה אומר לגבינו?

מי מנגיש אתר ועד כמה?

אז בואו נעשה קצת סדר במה שצריך וחובה על פי חוק להנגיש באתר שלנו, מה צפוי ומי צריך לבצע מה מבין דרגות הנגישות הקיימים.

1) החוק המקורי (מייד נגיע לעדכונים החשובים..) שיצא לתוקף לפני מספר שנים, ועדיין בתוקף כיום, הצהיר את החובה להנגיש את האתרים שלכם, חד משמעית,  ללא שום קשר להכנסה של העסק. האתר/עסק פונה לציבור והמטרה מסחרית? תנגישו. החוק יצא לתוקף.

יחד עם זאת, יצא היום (5.9.17) שינוי משמעותי שאושר בתקנות החדשות מעניק פטור אוטומטי מהנגשה לבעלי אתר אינטרנט קיים שהמחזור הממוצע שלהם בשלוש השנים האחרונות אינו עולה על 1,000,000 (מיליון) שקלים לשנה כמחזור שנתי.

החוק המקורי אפשר בעבר, עד כה, את היכולת להגיש בקשה לקבלת פטור מהנגשת האתר  לבעלי מחזור כספי של 500,000 שקל בלבד ומטה. אך הוא היה כפוף להגשת בקשה לנציבות, והתהליך ארוך מייגע, ואינו מחייב כי בעל העסק יקבל אישור לפטור.

2) היקף ההכנסה של העסק רק מבדל בין צורות הנגישות והיקף הנגישות. שום עסק בעל אתר לא פטור מנגישות. גם כזה שלא מכניס. גם עוסק פטור איננו פטור לגמרי.

גם התקנות החדשות מעניקות פטור זמני בלבד. הן פוטרות את בעלי האתרים הקיימים (לא חדשים שיוקמו מעתה) מהנגשה עד 2020. גם לאתר חדש שייבנה כעת התקנות החדשות מעניקות פטור מהנגשה עד 2020, עבור אתר של עוסק פטור או עוסק שהמחזור השנתי .הממוצע שלו אינו עולה על 300,000 ש”ח

3)אולי העדכון הכי חשוב לתקנות החוק, הוא זה: אתם מחויבים על פי חוק בהנגשה, ולא הנגשתם? אתם מוגנים מפני תביעה מיידית. התובע רשאי להגיש לכם מכתב התראה ויש לכם 60 יום לבצע את ההנגשה. (עם מחזור עסקי של למעלה ממיליון ש”ח, הגיוני שתסתדרו ולא תגיעו לפשיטת רגל בגין הנגשה).

4) כעת אפשר גם להרגיע את כל בעלי האתרים הלחוצים על סרטוני הוידיאו באתר- גם כאן התקנות החדשות מציעות לבטל את חובת הנגשת הוידאו לכל אתר שאינו רשות ציבורית או שהמחזור השנתי הממוצע שלו הינו פחות מ-5 מיליון ש”ח בשנה.

בעוד שבחוק המקורי ניתן היה להגיש בקשה לפטור זמני על אתר חדש של עוסק פטור או עוסק שהמחזור השנתי הממוצע שלו אינו עולה על 300,000 ש”ח. לאחר 2020 פטור זה לאתר חדש ינתן רק לאתרים שהמחזור השנתי הממוצע שלהם אינו עולה על 100,000 שקל לשנה. אך עדיין, הכל בכפוף להגשת בקשה לפטור, ובקבלתו מהנציבות מלכתחילה.

5) קיימות רמות שונות של נגישות. עסקים קטנים עם היקפים של מיליון ש”ח ומעלה במחזור השנתי, הם בעלי מחויבות להנגשה רחבה יותר ולא מסוג aa בלבד, בו מחויבים עסקים בהיקפים של מיליון. במידה ומדובר באתרים קיימים שבעליהם ייצר מחזור הנמוך ממיליון שח בשנה בממוצע למשך שלוש השנים האחרונות- אלו מקבלים פטור אוטומאטי עבור אתר קיים.

עבור הקמת אתר חדש יש חובת הנגשה ואין פטור אוטומאטי. הכנסה של *פחות* ממיליון ש”ח במחזור השנתי לעסק, פירושה הנגשה בסיסית בלבד. חברות גדולות וציבוריות מחויבות בהנגשה ברמה רחבה יותר למודולים והמערכות השונות באתר שלהם (חברות, בנקים, משרדי ממשלה וכו’).

ניתן לכאורה להבין כיצד הנגשת אתר נראה לרבים כהר. אך הוא למעשה עכבר. זה לא עולה הון להנגיש לרוב (שוב, הכל יחסי), ויש לא מעט ספקים מקצועיים שישמחו לבצע זאת עבור בעל האתר.

וזה בטח לא מסובך.

סתם ככה, עיצוב לוגו + פליירים/דף נחיתה לעסק לרוב עולה לבעלים בטווח המחיר של הנגשת אתר תדמית, ושם אין לרובנו ספק בכדאיות ונחיצות ההשקעה.

6) קבלו תמריץ כלכלי לביצוע ההנגשה- גוגל אוהב את זה. משמעות ההנגשה היא שיפור ואופטימיזציה לאתר, וגם חוויית משתמש טובה יותר, משמע טוב לקידום האתר בגוגל.

זה גם חברתי, ומתחשב.

טוב ליהודים.

7) יש לא מעט מנגישים שישמחו לבצע את העבודה. בקלות ובמהירות. לא בשמים היא. הנגשה חלקית אפשר לבצע על ידי הטמעת תוסף נגישות. למשל באתרי וורדפרס, ג’ומלה ודומיהם.

8) עבודת הנגשת האתר באה לידי ביטוי בשני מישורים: ברמת התוכן וברמת הקוד והטכנולוגיה.

עיקר עבודת ההנגשה היא ברמת התוכן לרוב. כאן רצוי את איש המקצוע שמנחה מה לעשות ואיך בהתאם לאתר. הרבה מעבודת ההנגשה ניתן לעשות גם בעצמכם אם ברשותכן מערכת ניהול מתקדמת עם אפשרויות עריכת תוכן והצגתו באתר. במישור הטכנולוגי, ישנן התאמות, שינויים ואף תוספות שיש ליישם באתר, כאשר כל אתר הוא בפני עצמו וכל מקרה הוא לגופו ותלוי בפונקציונליות של האתר ובמודולים הקיימים בו. ככלל, רשימת ההנגשה לאתר היא ברת ביצוע בידי מרבית מפתחי האתרים, בפרט בארץ כיום, עם כניסת החוק לתוקפו בשבועות הבאים.

בקיצור, תנגישו, זה באמת לא כזה כואב כמו שזה נראה.

יעניין אותך לקרוא רשימת המשימות לביצוע הנגשת אתר לדוגמא הנדרשת לאתרים? קראו את הצהרת הנגישות שלנו, כאן >>

 

 

שתף פוסט זה

כתיבת תגובה